obr_web_chp44
CADILLAC ELDORADO BROUGHAM 1959 – 1960

V lednu roku 1959 představila automobilka Cadillac na Chicagském autosalónu svůj model Eldorado Brougham.  Jeho úhlavní rival Lincoln Continental Mark II (článek jsme publikovali  v čísle 6/2013) se již nevyráběl, tím pádem již druhá generace Eldorado Broughamu v podstatě nemusela existovat (první generace byla vyráběna v letech 1957 – 1958 a mohli jste se o ní dočíst v číslech 03/08 a 04/08). Jenomže vysocí manageři od GM usoudili, že kdyby přišel odchod Broughamu těsně po Continentalu, mohlo by se zdát, že Cadillac postrádá vlastní koncepci.

Pod kapotou: V8-OHV, 390 cu.i., (6.384 cm3), 345 koní/592 Nm

  youtube-logo-95x40 play_icon_small play_icon_small play_icon_small

obr_web_chp442
PLYMOUTH GTX 1969

Možná znáte americký televizní pořad Auction Hunters. Potetovaný týpci v něm objíždí kalifornské sklady, které jsou kvůli dlouhodobému neplacení zaplombované a obsah je určen k prodeji prostřednictvím veřejných aukcí. Stejně jako v TV, kde sice realita bývá trochu přibarvená, i v reálném životě se tímto způsobem dají objevit a koupit zajímavé artefakty a někdy i automobily. A přesně tímto způsobem se na světlo světa po dlouhé době dostalo i muskulaturní GTX.

Pod kapotou: V8-OHV, 440 cu.i., (7.216 cm3), 375 koní/653 Nm

 

  youtube-logo-95x40 play_icon_small play_icon_small play_icon_small

obr_web_chp443
ČÁST DRUHÁ – ZÁCHRANA CHRYSLERU

Hvězdná kariéra Lee Iacoccy u společnosti Ford by sama o sobě stačila k tomu, aby ho zařadila mezi významné postavy amerického automobilového průmyslu. Když ale u Fordu v roce 1978 ve svých 54 letech skončil kvůli vleklým osobním neshodám s Henry Fordem II, neznamenalo to konec. Naopak – to nejzajímavější ho v životě teprve čekalo…

  youtube-logo-95x40 play_icon_small play_icon_small play_icon_small

obr_web_chp444
5. LUCKY CRUISERS WEEKEND

Zvěsti o tom, že by se na sraz do Konopáče měla vrátit soutěž o auto se potvrdily už začátkem března. Červený kabriolet Chrysler Sebring se pak začal objevovat na všech jarních akcích a návštěvníci si tak mohli na živo osahat káru, kterou jeden z nich v červnu odjede domů. Těšit se na “Víkend šťastných křižníků” tak dostalo úplně jinou dimenzi a všichni se už viděli v roli onoho potencionálního šťastlivce. 

  youtube-logo-95x40 play_icon_small play_icon_small play_icon_small play_icon_small play_icon_small

reportáž TV NOVA

navštivte web akce


obr_web_chp445
DODGE RAM 1500 ECODIESEL 2014

Slova „eco“ a „diesel“ jsou asi tím posledním, co by lahodilo uchu typického fanouška amerických aut. Všichni přece milujeme obří a zcela určitě neekologické benzínové osmiválce. Ekonomická realita je ale neúprosná, a pokud si chcete pořídit pick-up nikoliv na hraní, ale na práci, budete muset řešit i provozní náklady. Může být Ram 1500 se šestiválcovým turbodieselem tím správným řešením? Vydali jsme se to vyzkoušet na vlastní kůži.

Pod kapotou: diesel V6-DOHC, 182 cu.i., (2.989 cm3), 240 koní/570 Nm

  youtube-logo-95x40 play_icon_small play_icon_small play_icon_small

obr_web_chp446
SPRINTY MUSTANGŮ & US CARS

Dokážete si představit prestižnější místo na oslavu takto významného výročí než Letiště Václava Havla? Klubu Mustangriders se podařil husarský kousek: 24. května uskutečnil tradiční sprinty na letišti v Ruzyni. I přes velkou nepřízeň počasí se akce vydařila a bylo na co koukat.

  youtube-logo-95x40 play_icon_small play_icon_small play_icon_small

obr_web_chp447
1. MOTORISTICKÁ SLAVNOST LEGENDY

V českém motoristickém rybníčku se to už odjakživa hemží kapry a kapříky v podobě závodů, výstav a srazů nejrůznějších žánrů, značek a kategorií. Od letošního června vplula do mnohdy stojatých vod pěkná štika, která se rozhodně nehodlá schovávat v rákosí. 

  youtube-logo-95x40 play_icon_small play_icon_small play_icon_small play_icon_small play_icon_small play_icon_small play_icon_small
  legendy              

obr_web_chp448
5. DRAGSTER EUROGAMES

Jak se blížil konec května, tak se zraky všech dragsterových příznivců upínaly směrem k bechyňskému letišti a nervozita rostla. Nebylo divu, vždyť předcházející ročník pořádaný přesně ve stejném termínu velmi výrazně ovlivnily silné deště, které skončily rozsáhlými záplavami. V podstatě se loni odjelo pouze několik testovacích jízd na zkrácené trati jinak lilo a lilo. Zklamání jezdců a sekera v rozpočtu pořadatelů byla obrovská. Letošní ročník to všem vynahradil! 

  youtube-logo-95x40 play_icon_small play_icon_small play_icon_small

obr_web_chp449
DODGE CHARGER 2015

Dodge má letos stovku a takové kulatiny se musí pořádně oslavit (my to uděláme v příštím čísle). Vedení si jistě neodepře opulentní večírky s litry dobře vyzrálého kentuckého bourbonu o té pravé pokojové teplotě, dáreček ale dostali i věrní příznivci značky. Přichází totiž další modernizace. Do modelového roku 2015 vstoupí v pořadí osmá generace Chargera s kompletně přepracovanými panely karosérie, osmistupňovou automatickou převodovkou TorqueFlite ve standardní výbavě pro všechny motorizace a nejnovějšími technologiemi uvnitř kabiny. 

  youtube-logo-95x40 play_icon_small

obr_web_chp4410
WOODIES MEETING V ENCINITAS

Rok za rokem, každou třetí zářijovou sobotu a na stejném místě – majitelé Woodies nepotřebují záznamníky ani notesy! Tohle posvátné datum je vyvrcholením celoročních radovánek ve vlnách i za volantem. Encinitas, ležící dvě hodinky pohodového cruisingu jižně od L.A., se každoročně stává poutním místem pro více než tři stovky exemplářů, jejichž věk neurčuje VIN, ale letokruhy… A nejen auta! Samozřejmě i plážové krásky, stánky se vzácnými díly a příslušenstvím, suvenýry, ale i šikovné ruce umělců. Umíte plavat? Tak to zase zapomeňte! Tady se pro samé Woodies k vodě ani nedostanete! 

  youtube-logo-95x40 play_icon_small

OBSAH ČÍSLA 4/14:
 • TOP SECRET! : KLENOT AUTOMOBILOVÉHO SLUNCE – CADILLAC ELDORADO BROUGHAM 1959 – 1960 (VOLNÉ POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU PO ŠESTI LETECH)
 • CHROM AKTUALITY (NOVINKY, TIPY A TRENDY)
 • DIXIE-LAND – HUDBA PRO VAŠE AUTORÁDIO
 • TERMÍNY & POZVÁNKY (KALENDÁŘ AKCÍ)
 • PŘÍBĚH ZAPOMENUTÉHO PLYMOUTHU – PLYMOUTH GTX 1969
 • LEE IACOCCA – MARKETINGOVÝ MÁG (ČÁST DRUHÁ – ZÁCHRANA CHRYSLERU)
 • TO KABRIO CHCI! – 5. LUCKY CRUISERS WEEKEND KONOPÁČ (CZ)
 • CHROM&PLAMENY SHOP
 • BOD ZLOMU – DODGE RAM 1500 ECODIESEL 2014
 • 50 ANNIVERSARY FORD MUSTANG – SPRINTY MUSTANGŮ & US CARS, LETIŠTĚ VÁCLAVA HAVLA PRAHA (CZ)
 • ZHMOTNĚNÝ SEN – MOTORISTICKÁ SLAVNOST LEGENDY (CZ)
 • SOUKROMÁ INZERCE
 • PLAKÁT 1 – CADILLAC ELDORADO BROUGHAM 1959
 • PLAKÁT 2 – A-BOMBERS US OLD STYLE WEEKEND
 • SATISFAKCE – 5. DRAGSTER EUROGAMES, LETIŠTĚ BECHYNĚ (CZ)
 • MUSCLE DAILY – DODGE CHARGER 2015
 • WAVECREST WOODIES – WOODIES MEETING, ENCINITAS (USA)
 • NAILED – BUICK SPECIAL 1956 CUSTOM
 • PŘIJEL I STRÝČEK SAM – FULL SIZE SESSION KAJLOVEC (CZ)
 • 10-4 KEEP ON TRUCKIN´ – FORD F-250 RANGER 1969
 • EVANS COOLANTS (CHLAZENÍ PO AMERICKU) – CHROM&PLAMENY SERVICE
 • VAŠE AMERIKY – CHEVY VAN G30 1996
 • LISTÁRNA
 • SOUTĚŽ – POZNEJ AMERIKU
 • PRAVÁ AMERIKA “ZA HUMNY” ANEB A-BOMBERS US OLD STYLE WEEKEND (S)
titul_chp44


PRAHA

LOS ANGELES

NEW YORK