obr_web_chp37
MERCURY „PHANTOM WAGON“

Možná slovo „mysterious“ nevystihuje tak úplně povahu STW zpoza hranice reality!
Prohlížíte si je a ono přesto nikdy neexistovalo!
V tomhle článku si přečtete o správně ulítlém Davy Dolmanovi z Nebrasky, jeho několika Mercury ´49 až ´51 a okřídleném superwagonu téže značky. Poznáte správného kluka, kterého netěšil pohled na tehdy módní „truhlářství“ na bocích kombíků a rozhodl se, že jim dá na frak. A víte čím? Detroitskou ocelí a vlastníma rukama!
Pod kapotou: OHV-V8 „Chevy small-block“, 355 cu.i. (5.822 cm3)

  youtube-logo-95x40 play_icon_small

obr_web_chp372
CHEVROLET CORVETTE C7 STINGRAY 2014

Čím blíže byl termín odhalení sériové podoby nové generace Corvette, tím více se trhal pytel s různými pověstmi a „zaručenými pravdami“. Předmětem živých spekulací byl nejen vzhled, ale i technika pod kapotou. Již tradičně se přemílalo uspořádání s motorem uprostřed, nově se po internetu toulaly divoké zmínky o pohonu všech kol a přišlo dokonce i na hororové zvěsti o tom, že sedmá generace dostane v základu pouze šestiválcový motor. Všechny obavy se ale naštěstí nakonec ukázaly jako liché.

Pod kapotou: OHV-V8 „LT1“, 376 cu.i. (6.162 cm3), 450 koní/610 Nm

  youtube-logo-95x40 play_icon_small play_icon_small play_icon_small play_icon_small

obr_web_chp373
60 LET SPORTOVNÍ LEGENDY

Pokud je řeč o amerických sportovních vozech 50. let, okamžitě se každému vybaví štíhlá krasavice s rudým čalouněním – Vette C1. Tahle legenda letos v červnu slaví šedesátiny. Nahlédněme spolu do dávných časů…

  youtube-logo-95x40 play_icon_small play_icon_small play_icon_small

obr_web_chp374
DĚJINY VELKÉHO S 4. DÍL

Poslední díl našeho seriálu o historii značky Studebaker nás zavede opět k nám do Čech. Podíváme se na Erskine Six Club Sedan z roku 1928, hasičský speciál Big Six 1932 a nádhernou kolekci vozů karosovaných Josefem Sodomkou.

 

  youtube-logo-95x40 play_icon_small

obr_web_chp375
JIZBICE POD BLANÍKEM 2013

Na jizbické „První jarní bublání“, které již po mnoho let tradičně otevírá srazovou sezónu, se těší většina americké komunity v České republice. O tom všechny přesvědčil letošní devátý ročník, který ač provázen krkolomnými rozmary počasí, těšil se opět hojné účasti.

  youtube-logo-95x40 play_icon_small play_icon_small

obr_web_chp376
FORDOVO JUBILEUM

Vklad Henryho Forda do pokladnice světového automobilismu a jeden z nejstarších automobilových koncernů světa slaví kulaté jubileum. Jeho legendární zakladatel se ještě jako zaměstnanec Edisonovy elektrotechnické společnosti pokoušel o stavbu motorového vozidla. Za skutečný začátek jeho kariéry ale můžeme považovat 15. červenec 1903, kdy se mu podařilo prodat první vlastní výrobek.

  youtube-logo-95x40 play_icon_small play_icon_small

obr_web_chp377
I CESTA MŮŽE BÝT CÍL – ČESKÁ RT66

Jak to bylo s českou silnicí číslo 66? Proč přejezd české RT66? Proč právě v neděli?

Jak začaly nedělní přejezdy české RT66?

Co od přejezdu české RT66 očekávat?

  youtube-logo-95x40 play_icon_small play_icon_small play_icon_small

obr_web_chp378
CADILLAC COUPE DEVILLE 1974

Jste na dovolené či na studijním nebo pracovním pobytu ve Státech, a v dohledu se chystáte domů. Je čas porozhlédnout se po nějaké maličkosti, která by vám později připomněla příjemně prožitý čas. Tak co si koupíte? Kýčovité puzzle z Disneylandu? Model dávno neexistujících „Dvojčat“? Nebo nějaký domácí lapač prachu, který za pár let stejně vyhodíte?

Přečtěte si, jak na to šel Bernd Kubiak. Ten si taky dovezl suvenýrek… A rovnou dvoutunový!

  youtube-logo-95x40 play_icon_small play_icon_small

obr_web_chp379
POZORUHODNÝ MOTORISTICKÝ PROJEKT

Je to už téměř na chlup rok od první účasti projektu na akci Lucky Cruisers Weekend, tehdy ještě renovovaný Cadillac Seville 76′ přijel na podvalníku. Ale byl to právě zájem vás, účastníků a čtenářů Chromu, který RP doslova nastřelil vysokooktanovou inspirací.


obr_web_chp3710
KALIFORNSKÁ NITRO NIGHT

Escondido, kalifornské město s nádechem španělsky pikantních zážitků, protíná Grand Avenue.

V hlavní sezóně se zde každý pátek mísí vůně, počínaje spáleným benzinem až po téměř raketová paliva, a burácení motorů deklasuje šum palem a bzučení všudypřítomných hybridů.

Kdekoli jinde bychom to nazvali Cruise Night, ale v Kalifornii to prostě musí být „Cruisin` Grand“! Ale to, co se odehrává na samý závěr sezóny, nemá daleko k ohnivým efektům odpalovacích ramp v Houstonu!

 

  youtube-logo-95x40 play_icon_small

obr_web_chp3711
CHRYSLER TURBINE

Počínaje opatrnými tiskovými prohlášeními a jednoduchými pokusy, dospěl vývoj na přelomu 40. a 50. let k prvním funkčním turbínovým automobilům. Teď nemyslíme turbo v dnešní podobě, ale klasický agregát se spalovací turbínou, jak jej zkoušel od poloviny 50. let Chrysler v upravených vozech Dodge, Plymouth a Chrysler. V květnu 1963 usedlo 46 Američanů za volant zkušebních vozů, které namísto bublání osmiválců vydávaly hvízdavý zvuk spalovací turbíny.

Proč se svět obrátil k těmto vozům zády? 

To se dozvíte v našem článku.

  youtube-logo-95x40 play_icon_small play_icon_small play_icon_small play_icon_small play_icon_small play_icon_small play_icon_small

obr_web_chp3712
FORD FAIRLANE 500 SPORTS COUPE 1964

Americké ovály – dějiště dramat, vítězství, proher i nelítostných bojů. Ring, kde se utkávají jen ti největší. Měl by v takovém vysilujícím zápase šanci klasický Mid-Size?

Když se podíváme do závodních stájí Fordova koncernu, většinou uvidíme ďábelský derivát Thunderbolt. To byl král dragstripů! Bok po boku rozzuřených speciálů drtil dlouhé míle oválů i klasický Fairlane ´64, coupé americké střední třídy. Má na vítězství? Stačí jeho sedmilitr na prudké střídání náklonu vozovky, často nerovný povrch a zúžený profil zatáček? Uvidíme…

Pod kapotou: OHV-V8 FE Side-Oiler big-block, 427 cu.i. (6.998 cm3), cca 500 koní

  youtube-logo-95x40 play_icon_small   play_icon_small play_icon_small play_icon_small

obr_web_chp3713
JEEP CJ-7 1979

Dojmy z prvního setkání: nenápadná světle šedá barva, kontrastní černá dvířka z Wrangleru a miniaturní plážová stříška. Kam uhnout, abych se dostal z bezprostřední blízkosti nebezpečně vyhlížejících mamutích pneumatik, díky jimž na mne „vysoko postavený“ Jeep hledí spatra? Ale to už majitel sedí za volantem a otočením klíčku přivolává dunění temných sil. To se ozval osmiválec 401 cu.i. Rachot podobný příchodu Armageddonu…

Pod kapotou: OHV-V8, 401 cu.i. (6.571 cm3), cca 250 koní

  youtube-logo-95x40 play_icon_small play_icon_small

obr_web_chp3714
DODGE DART PHOENIX 1961

Divize Dodge si od modelového ročníku ’61 slibovala pokračování úspěchu a překročení vysoko nasazené laťky prodejů modelu 1960, který byl skutečně velmi úspěšný i přesto, že to byl vůbec první rok existence modelu Dart. První Darty byly zmenšené fullsize vyvinuté jako náhrada vozů Plymouth v dealerské síti koncernu Chrysler, na pozici segmentu levnějších aut. Na zkrácené platformě 118 palců jste dostali auto o délce 5,3 metrů. Mohli jste si vybrat ze 3 stupňů výbavy od základniho modelu Seneca, přes Pioneer až k vrcholné výbavě prodávané pod názvem Phoenix.

Pod kapotou: OHV-R6, 225 cu.i. (3.682 cm3), 145 koní/292 Nm


obr_web_chp3715
HARLEY-DAVIDSON DUO GLIDE 1961

Říkali jim „Černá esa 41“. V rozhodujících bitvách WW2 seděli v pilotních kabinách bombardérů a shazovali smrtonosný náklad na nepřátelské pozice. Byli nelítostní. A jedineční. Stejně jedinečné jsou mašiny členů nového klubu, kteří si dali jméno podle slavných vládců oblohy.


obr_web_chp3716
ZÁKLADY ZDOBENÍ KAROSERIÍ

Už jsem několikrát slyšel, že Pinstriping je jednoduchá věc. Možná ano, pro někoho, ale já to z vlastní praxe vidím docela jinak. Svým žákům při úvodní lekci řeknu: „Ke zvládnutí Pinstripingu potřebuješ aspoň trochu talentu a hlavně si musíš věřit! Musíš si říkat, že to dovedeš, že jsi v tom dobrý.“ Ale zvládnout tohle umění, to chce vyzrávání a velmi, opravdu velmi mnoho učení. Někdo zvládne tahy štětcem dřív nebo rychleji, někdo přejde od vodorovných linek k obrazcům – a tohle všechno si přečtete v mém workshopu.

Herb Martinez

  youtube-logo-95x40 play_icon_small play_icon_small

obr_web_chp3717
CHROM&PLAMENY NA NÁVŠTĚVĚ U KEITHA KAUCHERA

Keith Kaucher je pravý Kaliforňan. Miluje slunce a nadupaná auta. V mládí potřeboval stavebnice, lepidlo, barvy a nůž, aby se mu pod rukama rodily ty nejodvážnější modelové kreace. Ani dnes nestojí u montážního pásu, ale dává skutečným autům nový tvar a život, proměňuje je v pojízdné legendy. Takový je další kalifornský mistr svého řemesla!

  youtube-logo-95x40 play_icon_small play_icon_small

OBSAH ČÍSLA 3/13:
 • MYSTERIOUS STATION WAGON – MERCURY „PHANTOM WAGON“ 1949
 • CHROM AKTUALITY (NOVINKY, TIPY A TRENDY)
 • CRUISE-O-MUSIC
 • TERMÍNY & POZVÁNKY (KALENDÁŘ AKCÍ)
 • SUPER SEVEN – CORVETTE C7 STINGRAY 2014
 • FOREVER YOUNG! – CHEVROLET CORVETTE, 60 LET SPORTOVNÍ LEGENDY
 • DĚJINY VELKÉHO „S“: 4.DÍL – STUDEBAKERY 
 • SEZÓNA OTEVŘENA! – JIZBICE POD BLANÍKEM 2013
 • 110 LET MODRÉHO OVÁLU
 • ROUTE 66, I CESTA MŮŽE BÝT CÍL
 • SUVENÝR Z CEST – CADILLAC COUPE DEVILLE 1974
 • RENEWAL PROJECT
 • SOUKROMÁ INZERCE
 • PLAKÁT – DODGE DART PHOENIX 1961
 • AKTUÁLNÍ NABÍDKA NOVÝCH I POUŽITÝCH VOZŮ OD RENOMOVANÝCH PRODEJCŮ
 • BROADWAY V PLAMENECH – KALIFORNSKÁ NITRO NIGHT 
 • PŮLSTOLETÍ CHRYSLEROVY TURBÍNY
 • INTERMEDIATE ROAD RACER – FORD FAIRLANE 500 SPORTS COUPE 1964
 • ČTYŘKOLKA PRO ZÁBAVU – JEEP CJ-7 1979
 • UFO NA KOLECH – DODGE DART PHOENIX 1961
 • VAŠE SBÍRKY MODELŮ
 • VAŠE AMERIKY
 • LISTÁRNA
 • SOUTĚŽ – POZNEJ AMERIKU
 • BLACK ACES 41 – HARLEY-DAVIDSON DUO GLIDE 1961
 • PINSTRIPING – ZÁKLADY ZDOBENÍ KAROSERIÍ
 • KUSTOM DESIGNS FROM CALIFORNIA – CHROM&PLAMENY NA NÁVŠTĚVĚ U KEITHA KAUCHERA
titul_chp37

Na začátek stránky


PRAHA

LOS ANGELES

NEW YORK